Biznesə başlamaq üçün 10 tövsiyə
Sizə biznesdə necə uğur qazanacağınızı heç kim söyləməyəcək, amma düşünmək üçün  hər zaman sağlam tövsiyə verilə bilər. Biznesə yeni başlayanlar üçün bu 10 tövsiyə təşəbbüskarın düşünməsi üçün lazım olan bütün aspektləri əks etdirir.
Yeni biznesə başlayırsınız, yoxsa bu biznes bazarda çoxdan var? Hər bir halda mütəxəssislərin rəyini öyrənmək faydalıdır.
1.    Konsentrasiya, konsentrasiya, bir də konsentrasiya!
Təzə başlayan sahibkar hər fürsətdən istifadə edilməli olduğunu düşünür, amma bu yalnış  fikirdi. Bir neçə layihədə özünü sübut etmək cəhdi, imkanlaın  bölünməsinə, bu da işin effektivliyinə və məhsuldarlığına təsir edəcəkdir. Atalar demiş, bir əldə iki qarpız tutmaq olmaz.
2.    Sevdiyin işlə məşğul ol!
Biznesinizə sadəcə böyük gəlirlər gətirə biləcəyi ehtimalı ilə başlamayın. Gücünüz və istedadınız üzərində qurulan  işin daha çox uğur qazanma şansı var. Hər gün böyüməsinə və çiçəklənməsinə töhfə vermək üçün yalnız gəlirə fokuslanmaq deyil, həm də bundan zövq almaq vacibdir. Əks halda layihəniz uğursuzluğa məhkumdur.
3.     İstəyini 30 saniyədə de, ya da  heçnə demə!
İstər potensial investorla görüşdə, istərsə də maraqlı bir müştəri ilə söhbət zamanı fikrinizi  düzgün çatdırın. İlk növbədə məqsədinizi bildirin, missiyanızı və xidmətlərinizi mümkün qədər qısa və aydın şəkildə izah edin. Unutmayın ki, atdığınız  hər düzgün addımı və fikrinizin lokanikliyini  qarşı tərəf yüksək qiymətləndirəcək.
4.    Bildiklərinə əmin ol, bilmədiklərini öyrən, bilmədiklərini öyrədə biləcək birini tanı!
Dünyada heç kim hər şeyi bilmir, bu sənə də aiddir. Buna görə, inandığın insanların və ya mentorların tövsiyələrinə qulaq as. Onların əhatəsində  düzgün prioritetlərlə əsl lider və bacarıqlı  iş adamı ola bilərsən. Odur ki, ortaq maraqlarını bölüşdüyün uğurlu və təcrübəli insanları əhatənə topla. Onlarla qarşılıqlı, faydalı və uzunmüddətli əlaqələr qur.
5.    Cüzdanınız - işinizin ürəyidir! Öz biznesinə uyğun ol!
Komfortlu ofisləri, sürətli avtomobilləri və bahalı restoranları unut. İşinə fokuslan və biznesini daim inkişaf etdir. Xərclərini izlə  və nə isə almadan əvvəl üç dəfə düşün. Məhdud maliyyə ilə effektiv pul vəsaitlərinin idarə edilməsi uğurlu bir başlanğıcın açarıdır.
6.    "Atəş altında" yaşamağı öyrən!
Heç bir təhsil və ya iş planı gələcəyinizi mükəmməl şəkildə təxmin edə və ya sizi uğurlu bir biznesmen edə bilməz. Mükəmməl bir plan mövcud deyil və ola da bilməz.  Növbəti addımlarınızı düşünmədən heç vaxt yeni bir işə başlamağa çalışmayın,həmçinin  hərəkətə keçməyə  aylar və ya illər sərf etməyin. Unutmyın ki, real çətinliklərlə qarşılaşmaq Sizi təcrübəli bir iş adamına çevirəcək. Edə biləcəyiniz ən vacib şey səhvlərinizdən nəticə çıxartmaq və onları bir daha təkrarlamamaqdı.
7.    Heç kim, heç vaxt sizə pul verməyəcək!
Heç kim sizə sıfırdan sərmayə qoymayacaq. İşinizə başlamaq üçün böyük kapitala ehtiyacınız varsa, əsas, yəni ən vacib işlərdən başlayın. Planınızı mümkün qədər sadələşdirərək dəyərini və onunla əlaqəli xərcləri araşdırın. İnvestisiya axtarmadan əvvəl biznesinizin dəyərini göstərməlisiniz. Konsepsiyanız uğurlu olarsa, investor tərəfindən kapital artırma şansınız əhəmiyyətli dərəcədə artacaqdı.
8.    Sağlam ol!
Sağlam olmaq, daha məhsuldar olmaq deməkdi. Odur ki, özümüzü unutmamalıyıq. Sahibkarlıq bir həyat tərzidir, səhərdən axşama qədər çalışacağınız bir peşə deyil. Özünü tükətməklə  işləmək, qarşıya qoyduğunuz məqsədlərə çatmamaq deməkdi və bu Sizi daha çox narahat edəcək.  İstisnasız - düzgün qidalanın, idman edin və özünüzə vaxt ayırın.
9.    Sözlərinizin qurbanı olmayın!
Əhvlatlarla deyil, əməllərlə təəssürat yaradın. Boş sözlərdən və həqiqəti şişirtməkdən çəkinin. İddialı planlarınızı reklam etdikcə, onların tələblərini ödəmək öhdəliyinizin olduğunu düşünün.
Bir sözlə, az danışıb çox iş görün!
10.    Vaxtı gələndə ayrılın!
Ağıllı kapitan gəmi ilə batmaz. Nəfsinizə uymayın, geri çəkilməyin vaxtı gəldiyindən agah olun. Əməyiniz nəticə vermədisə, nəyin səhv olduğunu müəyyənləşdirin, nəticə çıxarın və atacağınız növbəti addımı düşünün. Həm özünüzə, həm də gələcək işlərinizə fayda gətirmək üçün bu çətin yolda qazanılmış dərslərinizdən nəticə çıxarın və ondan necə yararlana biləcəyinizi müəyyənləşdirin. Uğursuzluqlar qaçılmazdır, lakin güclü iradə hər cür çətinliyi dəf edəcəkdi.

Nobody will tell you how to succeed in a business, but somebody can give you good advice to think. These 10 tips for beginners reflect all the aspects that an entrepreneur needs to think about.
Are you starting a new business or has this business been on the market? In any case, it’s useful to get the comments of experts.
1. Concentration, concentration, and again concentration!
A new entrepreneur thinks that every opportunity should be used, but this is a wrong idea. An attempt to prove yourself in a few projects will influence the separation of opportunities which affects the efficiency and productivity of work. As the saying goes, don’t try to have a cake and eat it too.
2. Do the job that you like!
Don’t start a business just with the thought that it can make much money. You have more chances to succeed in a business based on your strength and talent. To contribute to the growth and prosperity every day you have to enjoy it besides focusing on profit. Otherwise, your business is doomed to failure.
3. Tell your wish in 30 seconds, or tell nothing!
Whether you are meeting with a potential investor or talking to an interesting client, express your opinions correctly.  Firstly, state your purpose, explain your mission and services as briefly and clearly as possible. Don’t forget that, every step you take and the laconism of your opinion will be appreciated by the other party.
4. Be sure things that you know, learn what you don’t know, get to know somebody that can teach you what you don’t know!
Nobody in the world knows everything, and neither do you. That’s why listen to the advice of people or mentors who you trust. You can be a real leader and capable businessman with the right priorities around them. So, gather the successful and experienced people with whom you share common interests.  Build interactive, beneficial, and long-lasting relationships with them.
5. Your wallet is the heart of your business! Be relevant to your business!
Forget comfortable offices, fast cars, and expensive restaurants. Focus on your work and constantly develop your business. Keep track of your expenses and think for times before buying anything. Effective cash management with limited funding is key to a successful start.
6. Learn to live “under fire”!
No education or a job plan can predict your future perfectly or make you a successful businessman. A perfect plan doesn’t exist, and can’t exist. Don’t try to start a new business without thinking about your next steps, also, don’t waste your time months, or years taking action. Remember that facing real challenges will turn you into an experienced businessman. Drawing a conclusion from your faults and not repeating them is one of the valid things you can do.
7. Nobody will ever give you money!
Nobody will invest in you from the beginning. If you need huge capital to start, start from the main, most important works.
Explore the value and related expenses by simplifying your plan as much as possible. You have to show the value of your business before looking for an investment. If your conception is successful, your chance to increase capital by an investor would significantly increase.
8. Be healthy!
To be healthy means to be more productive. So, we mustn’t forget ourselves. Entrepreneurship is a lifestyle, it’s not a job you will work from morning till evening. Exhausting yourself by working means not achieving your goals and this will worry you even more. Without exception – eat right, do exercise and make time for yourself.
9. Don’t be a victim of your words!
Impress with deeds, not stories. Avoid empty words and exaggeration. As you advertise your ambitious plans, consider that you must meet their requirements.
In brief, talk less do more!
10. Leave when the time comes!
The wise captain doesn’t think with the ship. Don’t follow your desires, know that it is time to retreat. If your hard work doesn’t work, then find out what is wrong, draw a conclusion and think about your next step. To benefit both yourself and your future endeavors, conclude the lessons you gained in this difficult path and define how you can benefit from them. Failures are inevitable, but a strong will would overcome any difficulty.