Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti olma müddəti
İsti yay günləri və müvafiq olaraq çimərlik mövsümünün başlaması ilə əcnəbilərin Azərbaycana səfərlərində artım müşahidə edilir. Bəs əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikası ərazisində müvəqqəti qalma müddəti qanunvericiliklə nə qədər müəyyənləşdirilib? Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti aşağıdakı kimidir:
• əgər əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs viza ilə Azərbaycan Respublikasına səfər etmişsə bu zaman Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti vizada göstərilən qalma müddəti ilə məhdudlaşır;
• viza tələb olunmayan qaydada Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin isə ölkədə müvəqqəti olma müddəti, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla, 90 gündən artıq ola bilməz.
Bu müddət bitənədək əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər ölkədə müvəqqəti olma müddətini uzatmadıqda və müvəqqəti yaşamaq üçün icazə almadıqda, habelə  müvəqqəti olma müddətinin uzadılması və ya müvəqqəti yaşama icazəsinin alınması üçün müraciət etmədikdə, Azərbaycan Respublikasının ərazisini tərk etməlidir.
Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır. Bu barədə məlumat ölkəyə daxil olan əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə sərhəd buraxılış məntəqələrində verilir.
Bunun üçün əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin qaldığı yerin (mehmanxana, sanatoriya, istirahət evi, pansionat, kempinq, turist bazası, xəstəxana və ya digər belə ictimai yerlər) müdiriyyəti və ya mənzilin, digər yaşayış sahəsinin sahibi və ya əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs özü, Miqrasiya Məcəlləsində nəzərdə tutulan sənədləri müvafiq icra hakimiyyəti orqanının internet informasiya ehtiyatı, elektron poçt vasitəsi ilə və ya şəxsən müvafiq icra hakimiyyəti orqanına təqdim etməlidir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər, viza ilə gəldikdə vizada göstərilən müddətə, vizasız gəldikdə isə 90 gün müddətinə müvəqqəti qeydiyyata alınır. Qeyd edək ki, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün dövlət rüsumu ödənilmir.
Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs olduğu yeri dəyişdikdə, 5 iş günü ərzində yeni olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır. Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs qeydiyyata alındığı mənzilin (yaşayış sahəsinin) sahibinə məxsus digər mənzildə (yaşayış sahəsində) müvəqqəti qaldıqda, onun olduğu yer üzrə yenidən qeydiyyata alınması tələb olunmur.
Yuxarıda qeyd edilən qaydaların əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən pozulması İnzibati Xətalar Məcəlləsi ilə məsuliyyət yaradır. Belə ki, bu qaydalara əməl etməyən şəxslər ölkədən çıxarılmaqla və ya çıxarılmamaqla cərimə edilir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yeri tərk etdikdə, onu qəbul edən tərəf və ya şəxs özü bu barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanına məlumat verir və bu məlumat əsasında onlar olduğu yer üzrə qeydiyyatdan çıxarılırlar. Qeydiyyat müddəti başa çatdıqda isə əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər avtomatik olaraq qeydiyyatdan çıxarılmış hesab edilir.

The period of temporary stay of foreigners and stateless persons in the territory of the Republic of Azerbaijan
With the start of the hot summer days and the beach season, there is an increase in the number of foreigners visiting Azerbaijan. How long is the period of temporary stay of foreigners and stateless persons in the territory of the Republic of Azerbaijan determined by the legislation? The period of temporary stay of foreigners and stateless persons arriving in the Republic of Azerbaijan is as follows:
• If a foreigner or a stateless person visits the Republic of Azerbaijan with a visa, then the period of temporary stay in the Republic of Azerbaijan is limited to the period of stay specified in the visa;
• The period of temporary stay of foreigners and stateless persons arriving in the Republic of Azerbaijan without requiring a visa cannot exceed 90 days, except for the cases stipulated in the international agreements to which the Republic of Azerbaijan is a party.
By the end of this period, foreigners and stateless persons should leave the territory of the Republic of Azerbaijan if they do not extend their temporary stay in the country and receive a temporary residence permit, as well as apply for an extension of their temporary stay or obtaining a temporary residence permit.
Foreigners or stateless persons temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days must be registered at their residence. Information about this is given to foreigners and stateless persons entering the country at border crossing points.
For this purpose, the management of the foreigner's or the stateless person's place of stay (hotel, sanatorium, rest house, boarding house, camping site, tourist base, hospital or other such public places) or the owner of the apartment or other residential area or the foreigner or stateless person must submit the documents provided for in the Migration Code to the relevant executive authority through the internet information resource of the relevant executive authority, via e-mail or personally.
Foreigners and stateless persons are temporarily registered for the period specified in the visa when they arrive with a visa, and for 90 days when they arrive without a visa. It should be noted that the state fee is not paid for the registration of foreigners and stateless persons at their location.
If a foreigner or stateless person changes his residence, he must be registered at his new place within 5 working days. If a foreigner or stateless person temporarily stays in another apartment (residential area) belonging to the owner of the apartment (residential area) in which he was registered, re-registration is not required.
Violation of the above-mentioned rules by foreigners or stateless persons creates responsibility under the Code of Administrative Offenses. Thus, those not complying with these rules are fined by deportation or non-deportation.
When foreigners and stateless persons leave their place of residence, the receiving party or the person himself informs the relevant executive power body about it, and based on this information, they are removed from the register of their place of residence. At the end of the registration period, foreigners and stateless persons are considered to be automatically deregistered.