İşçinin iş ili ərzində neçə gün məzuniyyətə çıxmaq hüququ var?
Əmək Məcəlləsinin 9-cu və 110-cu maddələrinə əsasən, əmək müqaviləsi üzrə işçinin əsas hüquqlarından biri də hər il qanunvericilik ilə nəzərdə tutulmuş minimum müddətdən az olmayan ödənişli əsas məzuniyyətdən və əlavə məzuniyyətlərdən - sosial, ödənişsiz, təhsil məzuniyyətlərindən istifadə etməkdir.
Əmək məzuniyyəti hər il müvafiq iş ili üçün bir dəfədən artıq olmamaq şərti ilə verilir və onun müddəti təqvim günü ilə hesablanır.
Bəs iş ili necə hesablanır? Hansı müddətdir?
İş ili işçinin işə götürüldüyü gündən başlanır və növbəti ilin həmin günü başa çatır. Lakin işçi əmək məzuniyyətinə yalnız iş ili başlanıldıqdan sonra çıxa bilər.
Bəs əgər işçi əvvəlki illərdə əmək məzuniyyətinə çıxmadıqda həmin iş ili üçün istifadə edilməli olan məzuniyyət hüququ itirilmiş olur?
İşçi əvvəlki ildə və cari iş ili üçün istifadə etmədiyi məzuniyyət hüququndan həmin təqvim ilində birlikdə və ya ayrı-ayrılıqda istifadə edə bilər və yaxud da istifadə etmədiyi məzuniyyət hüququna görə kompensasiya - əlavə pul məbləği ala bilər.
Əmək Məcəlləsinin 112-ci maddəsi məzuniyyətin növlərini sadalayır. Belə ki, qanunvericilik əmək məzuniyyətlərinin aşağıdakı növlərini fərqləndirir:
• Əsas və əlavə məzuniyyətlərdən ibarət olan əmək məzuniyyəti;
• Sosial məzuniyyət;
• Təhsilini davam etdirmək və elmi yaradıcılıqla məşğul olmaq üçün verilən təhsil və yaradıcılıq məzuniyyəti;
• Ödənişsiz məzuniyyət.
Lakin vurğulamaq lazımdır ki, qanunvericilikdə nəzərdə tutulanlardan əlavə əmək müqaviləsində və ya kollektiv müqavilələrdə məzuniyyətlərin digər növləri də nəzərdə tutula bilər.
İndi isə əmək məzuniyyətinin növləri üzrə işçinin hansı müddətlərdə məzuniyyətə çıxa bilməsini detallı müzakirə edək.
İşçi iş ili ərzində minimum 21 gün əsas məzuniyyətə çıxmaq hüququna sahibdir. Lakin bəzi işçilərə ödənişli əsas məzuniyyət 30 gün müddətində verilməlidir. Bu işçilər kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalında çalışan işçilər; məsul vəzifələrdə qulluq keçən dövlət qulluqçuları; müəssisənin rəhbər işçiləri və mütəxəssislər; xüsusi təhsil müəssisələri istisna olmaqla, təhsil müəssisəsində pedaqoji iş aparmayan rəhbər işçilər və inzibati-tədris heyəti işçiləri, həmçinin məktəbdənkənar uşaq müəssisələrinin rəhbərləri; təhsil müəssisələrinin metodistləri, baş ustaları, istehsalat təlimi ustaları, təlimatçıları, kitabxanaçıları, laborantları, emalatxana rəhbərləri, dayələr, dəyişək xidmətçiləri, bədii rəhbərləri;  elmi dərəcəsi olmayan elmi işçilər; həkimlər, orta tibb işçiləri və əczaçılardır.
Mövsümi işlərdə çalışan işçilərə isə əsas məzuniyyət mövsümün sonunda hər iş ayına görə minimum iki təqvim günü  müddətə verilir. Yəni, tutaq ki, siz 3 ay mövsümi işdə işləmisiniz, bu zaman hər ay üzrə minimum 2 gün hesablanmaqla, mövsümün sonunda minimum 6 gün əsas məzuniyyət hüququnuz olacaq.
Pedaqoji və elmi fəaliyyətlə məşğul olan işçilərə isə Əmək Məcəlləsinin 118-ci maddəsindəki bölgüyə əsasən yay tətili dövründə 42 və 56 gün müddətində məzuniyyət verilir.
İndi isə əlavə məzuniyyətlər üçün qanunvericilik tərəfindən müəyyənləşdirilmiş müddətlərə nəzər salaq.
Yeraltı işlərdə çalışan, əmək şəraiti zərərli və ağır və ya əmək funksiyaları həyəcan, zehni və fiziki gərginliklə bağlı olan işçilərə əmək şəraiti və əmək funksiyasının xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla minimum 6 gün əlavə məzuniyyət verilir.
Əmək stajına görə də əlavə məzuniyyətlər verilir. Belə ki, 5-10 il əmək stajı olanlara 2 gün, 10-15 gün əmək stajı olanlara 4 gün, 15 ildən çox əmək stajı olanlara isə 6 gün müddətində əlavə məzuniyyət verilir. Lakin pedaqoji və elmi fəaliyyətlə məşğul olan, Azərbaycan xalqı qarşısında xüsusi xidmətləri olan işçilərə, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində işləyən mütəxəssislərə, yaşı on səkkizədək olan, əlilliyi olan işçilərə və teatr-tamaşa və buna uyğun müəssisələrin işçilərinə əmək stajına görə əlavə məzuniyyətlər verilmir.
Qanunvericiliyə əsasən, əsas və əlavə məzuniyyətlərin müddətindən asılı olmayaraq, 14 yaşınadək iki uşağı olan qadınlara 2 gün, 14  yaşda üç və daha çox uşağı olan və ya 18 yaşı tamam olmamış əlilliyi olan uşaqları olan qadınlara isə 5 gün müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində işləyən mütəxəssislərə əsas və əlavə məzuniyyətlərin müddətindən asılı olmayaraq 5 təqvim günü müddətində əlavə məzuniyyət verilir.
Yaşı 16-dan az olan işçilərə əmək məzuniyyəti minimum 42 gün, 16 yaşından 18 yaşınadək olan işçilərə isə minimum 35 gün məzuniyyət hüququ verilir. Əlillik dərəcəsindən, səbəbindən və müddətindən asılı olmayaraq əlilliyi olan işçilərə də əmək məzuniyyəti minimum 42 gün müddətində verilir.
Həmçinin, teatr-tamaşa müəssisələrinin, televiziya, radio və kinematoqrafiya qurumlarının bədii və artist heyətlərinə də əmək məzuniyyəti 42 gün, məhz səhnəyə xidmət edən işçilərə isə 35 gün müddətində verilir.
Ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda xəsarət alan, Azərbaycan Respublikasının Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı olan, 1941-1945-ci illər müharibəsində döyüş əməliyyatlarında iştirak edən və ya həmin dövrdə hərbi xidmətdə olub, lakin döyüş əməliyyatlarında iştirak etməyən hərbi qulluqçulara, İstiqlal ordeni ilə, bu qəbildən olan digər dövlət təltifləri ilə təltif olunmuş işçilərə 46 gündən çox məzuniyyət hüququ verilib.
Əlavə məzuniyyətlərdən biri də təhsil məzuniyyətləridir, hansı ki Əmək Məcəlləsinin 124-cü maddəsinə əsasən müxtəlif hallara görə 20 təqvim günündən 4 ay müddətinədək müəyyən edilə bilər.
Ən çox rast gəlinən sosial məzuniyyətlərdən biri də hamiləliyə və doğuşa görə müəyyən edilmiş məzuniyyətlərdir. Hamiləlik dövründə və doğuşdan sonrakı dövr üçün işləyən qadınlara doğuşdan əvvəl 70 təqvim günü və doğuşdan sonra 56 təqvim günü olmaqla cəmi 126 təqvim günü müddətində ödənişli məzuniyyət verilir. Doğuş çətin olduqda, iki və daha çox uşaq doğulduqda isə doğuşdan sonrakı məzuniyyət 70 təqvim günü müddətində verilir. Lakin kənd təsərrüfatı istehsalında çalışan qadınlara isə hamiləliyə və doğuşa görə məzuniyyət doğuş prosesinin çətinliyindən asılı olaraq 140-180 təqvim günü müddətində verilir.
İşçilərin xahişi ilə bir iş ili ərzində arvadları doğuşla əlaqədar məzuniyyətdə olan kişilərə, 16 yaşınadək uşağı olan və ya 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş uşağı olan qadınlara və ya tək valideynlərə, qəyyumlara, himayədarlara, ali təhsil müəssisələrində qəbul imtahanlarına buraxılan işçilərə maksimum 14 təqvim günü; əlilliyi olan və ya doktoranturada təhsil alan işçilərə maksimum 1 ay; orta ixtisas təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarına buraxılan və ya ailə, məişət və başqa sosial məsələləri həll etmək üçün işçilərə maksimum 7 gün müddətində ödənişsiz məzuniyyətlər verilir.
Qeyd edək ki, məzuniyyət hüququndan həm əsas, həm də əlavə iş yerində işləyən  işçilər istifadə etmək hüququna malikdir.

How many days of vacation does an employee have during the working year?
According to Articles 9 and 110 of the Labour Code, one of the main rights of an employee under an employment contract is to use the basic paid leave and additional leaves - social, unpaid, and educational leaves - not less than the minimum period stipulated by the legislation.
Labor leave is granted not more than once for the respective working year and its duration is calculated by calendar day.
But how is the working year calculated? How long is it?
The working year begins on the day the employee is hired and ends on the same day of the following year. However, an employee can take a leave of absence only after the beginning of the working year.
But if the employee does not take leave in previous years, the right to leave that should be used for that working year is lost?
The employee can use the vacation right that he did not use in the previous year and for the current working year together or separately in that calendar year, or he can receive compensation - an additional amount of money for the vacation right that he did not use.
Article 112 of the Labor Code lists the types of leave. Thus, the legislation distinguishes the following types of work leave:
1. Labour leave consists of annual and additional leaves;
2. Social leave;
3. Educational and creative leave for continuing education and pursuing scientific research;
4. Unpaid leave.
However, it should be emphasized that other types of leave can be provided for in the labour contract or collective agreements in addition to those stipulated in the legislation.
Now, let's discuss in detail the types of work leave that an employee can go on leave for.
The employee has the right to take a minimum of 21 days of basic leave during the working year. However, some employees must be granted 30 days of annual leave. These workers are workers working in the production of agricultural products; civil servants serving in responsible positions; managers and specialists of the enterprise; except for special educational institutions, managers and administrative-teaching staff who do not perform pedagogical work in an educational institution, as well as heads of out-of-school children's institutions; Methodists, headmasters, industrial training masters, instructors, librarians, laboratory assistants, workshop managers, nannies, shift workers, art directors of educational institutions; scientific workers without a scientific degree; are doctors, paramedics and pharmacists.
At the end of the season, employees working in seasonal jobs are given a minimum of two calendar days per working month. That is, let's say you worked in a seasonal job for 3 months, then you will be entitled to a minimum of 6 days of basic leave at the end of the season, with a minimum of 2 days per month.
According to the division in Article 118 of the Labor Code, 42 and 56 days of leave are granted to employees engaged in pedagogical and scientific activities during the summer holidays.
Now let's take a look at the statutory periods for additional vacations.
Employees working in underground works, whose working conditions are harmful and hard, or whose work functions are related to excitement, and mental and physical stress, are given a minimum of 6 days of additional leave, taking into account the working conditions and the characteristics of the work function.
Additional vacations are also given based on the length of service. Thus, 2 days are granted to those with 5-10 years of seniority, 4 days for those with 10-15 days of seniority, and 6 days for those with more than 15 years of seniority. However, employees engaged in pedagogical and scientific activities, who have special services to the people of Azerbaijan, specialists working in the territories freed from the occupation of the Republic of Azerbaijan, employees under the age of eighteen, with disabilities, and employees of theatre-performance and related enterprises are not given additional vacations based on length of service.
According to the legislation, women with two children under the age of 14 are granted 2 days of leave, regardless of the duration of the main and additional leaves, and women with three or more children under the age of 14 or disabled children under the age of 18 are granted 5 days of additional leave.
Specialists working in the territories freed from the occupation of the Republic of Azerbaijan are granted additional leave for 5 calendar days, regardless of the duration of the main and additional leaves.
Workers under the age of 16 are entitled to a minimum of 42 days of leave, and workers between the ages of 16 and 18 are entitled to a minimum of 35 days of leave. Workers with disabilities, regardless of the degree, reason and duration of disability, are given a minimum 42-day work leave.
Also, Artistic directors and actors at theatrical and entertainment establishments, and artistic directors and actors on TV, the radio, and at movie establishments shall be granted 42 calendar days of vacation, and stagehands shall be granted 35 calendar days of base vacation.
To the military personnel who were injured for the sake of the sovereignty and territorial integrity of our country, the Heroes of the Patriotic War of the Republic of Azerbaijan, the National Heroes of Azerbaijan, and the Heroes of the Soviet Union, who participated in military operations in the war of 1941-1945 or were in military service during that period, but did not participate in military operations, employees awarded with the Order of Independence and other similar state awards were granted the right to leave for more than 46 days.
One of the additional leaves is educational leave, which according to Article 124 of the Labor Code can be determined for a period of 20 calendar days to 4 months depending on different circumstances.
One of the most common types of social leave is maternity leave. Women who work during pregnancy and for the postpartum period are granted paid leave for a total of 126 calendar days, including 70 calendar days before childbirth and 56 calendar days after childbirth. If childbirth is difficult, and if two or more children are born, the postpartum leave is granted for 70 calendar days. However, women working in agricultural production are given 140-180 calendar days of leave due to pregnancy and childbirth, depending on the difficulty of the childbirth process.
At the request of employees, a maximum of 14 calendar days for men whose wives are on maternity leave, women with children under the age of 16 or children with disabilities under the age of 18, or single parents, guardians, custodians, employees who are admitted to entrance exams at higher education institutions; a maximum of 1 month for employees with disabilities or doctoral students; Free leave is given to employees for a maximum of 7 days to take entrance exams to secondary specialized educational institutions or to solve family, domestic and other social issues.