Silah saxlamaq olarmı?
Azərbaycan respublikası Cinayət Məcəlləsinin 228-ci maddəsinə əsasən qanunsuz olaraq silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı, partlayıcı maddələr və qurğular əldə etmə, başqasına vermə, satma, saxlama, daşıma və gəzdirmə qanunla qadağan olunur. Bu əməllərin törədilməsi cinayət hesab olunur. Bu növ cinayətlər üçün iki ilədək müddətə islah işləri və ya bir ildən üç ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya üç ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası nəzərdə tutulub. Bu cür əməllər qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən və ya təkrar törədildikdə üç ildən beş ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır. Qabaqcadan bir və ya bir neçə cinayətin törədilməsi üçün birləşmiş iki və ya daha çox şəxsdən ibarət olan sabit cinayətkar qrup tərəfindən bu əməllər törədildikdə isə beş ildən səkkiz ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə ilə cəzalandırılır.
Cinayət Məcəlləsinin 228.4-cü maddəsinə əsasən milli geyim ləvazimatı hesab olunan ərazilərdə və ya ovçuluq peşəsi ilə bağlı olaraq soyuq silahı gəzdirmə halları istisna olmaqla qanunsuz olaraq qaz silahını, soyuq silahı, o cümlədən soyuq atıcı silahı əldə etmə, satma və ya gəzdirmə qanunla qadağan olunur. Bu əməllər törədildikdə üç yüz iyirmi saatdan dörd yüz saatadək ictimai işlər və ya iki ilədək müddətə islah işləri və ya bir ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya bir ilədək müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası nəzərdə tutulur. Qanuna əsasən sadlanan əşyalara sahib olan və onları könüllü sürətdə təhvil verən şəxslər əməllərində başqa cinayət əməlinin tərkibi yoxdursa, cinayət məsuliyyətindən azad edilir.
Xidməti və mülki silah haqqında qanunda verilən anlayışa əsasən silah dedikdə canlı qüvvənin və digər obyektlərin, o cümlədən texnikanın və tikililərin məhv edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş, yaxud işarə vermə üçün nəzərdə tutulmuş, lakin canlı qüvvənin və digər obyektlərin məhv edilməsi üçün istifadə oluna bilən qurğu və vasitələr nəzərdə tutulur. Soyuq silah dedikdə isə konstruksiyasına, ölçülərinə və materialına görə birbaşa istehsalat və ya təsərrüfat-məişət məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan, xüsusi olaraq insanın əzələ qüvvəsindən istifadə etməklə zərərvurma obyekti ilə bilavasitə təmas zamanı xəsarət yetirmək təyinatına malik olan silah nəzərdə tutulur.

Pursuant to Article 228 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, illegal acquisition, transfer, sale, storage, transportation and transportation of weapons, their complete parts, ammunition, explosives and devices is prohibited by law. Committing these acts is considered a crime. According to this type of crime, correctional works for a period of up to two years or restriction of freedom for a period of one to three years or deprivation of liberty for a period of up to three years are provided. Such acts are punishable by three to five years of imprisonment by a group of persons who conspired in advance or in case of repeated acts. If these acts are committed by a stable criminal group consisting of two or more persons united to commit one or more crimes in advance, they are punished by imprisonment for a term of five to eight years.
According to Article 228.4 of the Criminal Code, the illegal acquisition, sale or carrying of gas weapons, cold weapons, including throwing weapons, is prohibited by law, except for the cases of carrying cold weapons in the territories or territories considered national clothing accessories. connection with the hunting profession. When these acts are committed, they are punished by three hundred and twenty to four hundred hours of public works or correctional works for a period of up to two years, restriction of freedom for a period of up to one year, or deprivation of liberty for a period of up to one year. According to the law, the people who own the listed items and voluntarily hand them over are exempted from criminal liability if there is no other criminal act in their actions.
According to the definition given in the law "On service and civilian weapons", weapons are devices intended for the destruction of personnel and other objects, including equipment and buildings, or intended for signalling, but which can be used for the destruction of personnel and other objects. A cold weapon is a weapon that is not intended for industrial or domestic purposes due to its construction, dimensions and material and is specifically designed to cause injury during direct contact with the object of injury by using human muscle power.